Pojęcie wolności w wielu dyskursach o różnym poziomie merytorycznym bywa odmieniane przez wszystkie przypadki, definiowane, modyfikowane, manipulowane.
Na poziomie filozoficznym jest ważkim zagadnieniem antropologicznym sytuującym się na granicy między samostanowieniem oraz prawami jednostki a jej obowiązkami względem zbiorowości. Na poziomie teologicznym kontrowersyjną kwestią wolnej woli człowieka wobec wszechmocnego Boga i granic Jego własnej.
Wolność jako jedna z powszechnie uznawanych wartości, a zarazem trudny do uchwycenia fenomen, może stać się problemem na poziomie jurystycznym, psychologicznym, społecznym, politycznym, a w coraz bardziej wirtualnym świecie – informatycznym, podczas gdy nauki ścisłe oraz techniczne będą raczej wyznaczać ograniczenia tejże.
Tymi słowami organizatorzy zachęcali do wzięcia udziału w wydarzeniu.
Podczas otwarcia konferencji, która obywała się stacjonarnie w sali im. Benedykta XVI PWT we Wrocławiu, ks. dr hab. Rafał Kowalski, prorektor Papieskiego Wydziału Teologinczego we Wrocławiu podkreślił, że wolność w dzisiejszych czasach rozumiana jest różnie przez ludzi.
Wyraził zadowolenia z podjęcia dyskusji w zakresie wolności, w ramach tej konferncji, życząc uczestnikom i prelegentom warotściowych obrad, zmierzających do odnalezienia klucza, który pozwoli postrzegać pojęcie wolności jednoznacznie.
Wykład inugurujący konfrerencję wygłosił ks. dr hab. Bogusław Drożdż, prof. Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, pt.:
Podstawy ludzkiej wolności: głębia czy fundament?
Kolejne wydarzenie naukowe będzie okrągłym jubileuszem, na które wiele osób czeka już z niecierpliwością.
Plan konferencji przejdź
Przewodniczący Rady Naukowej: ks. prof. dr hab. Jerzy Machnacz.
Sekretarz konferencji: mgr Krzysztof Garczarek.