Wiedza jest wspaniałym i niezgłębionym bogactwem całej ludzkiej rodziny (Św. Jan Paweł II).

O Uniwersytecie III Wieku przy PWT

Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu powstał w 2009 r., jako odpowiedź na pragnienie osób, które już przekroczyły wiek dojrzały, aby dalej pogłębiać swoją wiedzę teologiczną, a tym samym coraz lepiej poznawać siebie i otaczający świat.
Zgodnie z Regulaminem UTW, nasza działalność ukierunkowana jest na osoby, które ukończyły 50 rok życia, i których celem jest życie zgodne z wartościami chrześcijańskimi. To jedyne wymagania, które musi spełnić osoba chcąca studiować na naszej Uczelni w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zajęcia na UTW są bezpłatne.
Studiowanie na UTW stanowi nie tylko okazję do pogłębienia swojej wiedzy i formacji, daje także możliwość do wzajemnych spotkań, rozmów, wymiany poglądów i nawiązywania nowych, ciekawych znajomości.
Zajęcia na UTW odbywają się w drugą i czwartą sobotę miesiąca. Prowadzą je pracownicy naukowi Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu oraz inni zaproszeni goście. Każdy zjazd rozpoczyna się wspólną Mszą św. Jego główny trzon stanowią wykłady. Odbywają się dwa wykłady w sesji przedpołudniowej i dwa w popołudniowej. Czas zajęć jest tak skonstruowany, aby dać studentom możliwość zadawania pytań po każdym wykładzie. Poza tym, w programie jest też przewidziany czas na rozmowę przy kawie czy herbacie. Jest on o tyle ważny, iż daje większe możliwości integracji całej grupy.

Rok akademicki 2022/2023

W obecnym Roku Akademickim głównym tematem wykładów na UTW będzie Misterium Eucharystii. Jak napisał w pierwszych słowach swojej encykliki o Eucharystii św. Jan Paweł II: „Kościół żyje dzięki Eucharystii. Ta prawda wyraża nie tylko codzienne doświadczenie wiary, ale zawiera w sobie istotę tajemnicy Kościoła”. Pisząc tę encyklikę Papież pragnął rozbudzić na nowo zdumienie Tą największą i najświętszą Tajemnicą naszej wiary. Pragniemy pójść za tym pragnieniem Papieża i uczestnicząc w tegorocznych zajęciach na UTW chcemy rozbudzać w sobie na nowo żar miłości do Eucharystii, zgłębiając teologiczne prawdy o Sakramencie Bożej Obecności.