Aktualizacja: 15.11.2024
15 lutego 2024 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego określana w przestrzeni publicznej jako tzw. „ustawa Kamilka”, uzupełniająca przepisy ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 1304 ze zm.).
W praktyce oznacza to obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich we wszystkich placówkach, które pracują z dziećmi. Nowe przepisy to także nowy obowiązek ustawowy dla studentów.
W związku z wyżej wymienioną nowelizacją przepisów, studenci przed rozpoczęciem praktyki nauczycielskiej albo praktyki zawodowej "związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich lub z opieką nad nimi" (art. 3 ust. 2), są zobowiązani do niezwłocznego przedłożenia wymaganych dokumentów.
Jakie dokumenty należy złożyć?
- Zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego (KRK) [dotyczy zarówno obywateli RP, jak i cudzoziemców] w zakresie:
- kartoteka karna;
- kartoteka nieletnich;
- kartoteka osób pozbawionych wolności oraz poszukiwanych listem gończym;
- Informacja z zakresu rejestrów innych państw [dotyczy zarówno obywateli RP, jak i cudzoziemców]:
- Oświadczenie o państwie lub państwach, w których student zamieszkiwał* w ciągu ostatnich 20 lat, innych niż Rzeczpospolita Polska i państwo obywatelstwa - możesz pobrać wzór pisma przejdź
- W przypadku cudzoziemca oraz studenta, który zamieszkiwał w państwach innych niż Rzeczpospolita Polska lub państwo obywatelstwa
- informacja z rejestru karnego państwa obywatelstwa uzyskiwana do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi
- wraz z tłumaczeniem przysięgłym.
Jakie dokumenty są akceptowane?
- zaświadczenie może być przedstawione w formie
- oryginalnego dokumentu z pieczątkami (uczelnia może na życzenie sporządzić dla siebie uwierzytelnioną kopię dokumentu i zwrócić oryginał w ustalonym terminie);
- w formie pliku ZIP przesłanego na adres: anna.kohut@pwt.wroc.pl
- nie są akceptowane
- własne kserokopie zaświadczenia z KRK;
- wydruki zaświadczeń z systemu elektronicznego;
Gdzie można zdobyć zaświadczenie i jaki jest koszt?
- miejsce uzyskania dokumentu:
- Punkty Informacyjne Krajowego Rejestru Karnego znajdujące się przy sądach powszechnych
- system e-KRK przejdź
- koszt wystawienia dokumentu:
- w formie papierowej 30 zł
- w formie elektronicznej 20 zł
Jak wypełnić formularz z KRK?
-
Formularz w formie papierowej należy wypełnić swoimi danymi osobowymi oraz:
- w pkt 11 należy wpisać: art. 21 ust. 3 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz. U. z 2023 r. poz. 1304 i 1606). Odbywanie praktyk studenckich.
- w pkt 12 należy zaznaczyć:
- kartoteka karna
- kartoteka nieletnich
- oraz kartoteka osób pozbawionych wolności oraz poszukiwanych listem gończym
- w punkcie 13 należy wpisać: w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art.207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 172).
Zobacz wzór wniosku o zaświadczenie (kliknij w obrazek aby powiększyć)
Dowiedz się więcej
Więcej informacji dotyczących sposobu pobrania zaświadczenia z KRK można znaleźć na oddzielnej stronie rządowej przejdź
---
* Zamieszkiwanie (w odróżnieniu od zameldowania) jest instytucją prawa cywilnego. Zgodnie z art. 25 Kodeksu Cywilnego miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu, przy czym zgodnie z art. 28 dana osoba fizyczna może mieć tylko jedno miejsce zamieszkania.