Teologia niejedno ma imię
  • Teologia to studia, które niekoniecznie kierują cię do szkoły i na lekcje. Teolog to człowiek o jasno określonej tożsamości, szerokiej wiedzy humanistycznej, zorientowany w procesach dokonujących się w świecie, potrafiący myśleć krytycznie i kreatywnie budować rzeczywistość.
  • Papieski Wydział Teologiczny zaprasza na studia teologiczne w odnowionej formie, z możliwością wybrania interesujących ścieżek uzupełniających główny program.
  • Studiuj z pasją i wnoś ją w dalsze życie! Wybierz jedną z wielu naszych propozycji, rozwijaj swoje zainteresowania, które otwierają ci ścieżkę do kariery zawodowej. A możesz realizować siebie i wykorzystywać zdobyte kompetencje w różnych dziedzinach:
    • jako nauczyciel przedmiotu "Religia" (specjalność katechetyczna)
    • jako osoba działająca w świecie mediów (specjalność "Dziennikarstwo")
    • jako osoba działająca w przestrzeni liturgicznej, muzycznej i w powiązaniu ze sztuką sakralną (specjalność "Liturgia-Muzyka-Sztuka")
    • w poradnictwie rodzinnym i małżeńskim (specjalność "Nauki o rodzinie")
    • w organizacjach parafialnych, fundacjach i instytucjach państwowych i w całej gamie aktywności, gdzie będziesz chciał wykorzystać pogłębioną wiedzę teologiczną (specjalność "Teologia PLUS")
  • Studia teologiczne to ponad 3000 godzin zajęć przez 5 lat. 90% programu jest ściśle powiązane z filozofią i teologią, ale duża część inwestowana jest w zdobywanie wiedzy specjalnościowej o wybranym profilu: Nauki o Rodzinie, Dziennikarstwo, Liturgia-Muzyka-Sztuka, Teologia PLUS, Katecheza.
  • Celem studiów teologicznych jest przygotowanie przyszłych teologów (duchownych i świeckich) do wielorakich zadań, nie tylko w pracy katechetycznej w szkole, ale również w mediach, w specjalistycznych poradniach, w organizacjach kościelnych, parafiach, wspólnotach.
  • Kierunek ma kilka form: studia magisterskie, studia podyplomowe, a także studia w kierunku stopnia doktora teologii (szkoła doktorska i podyplomowe studia specjalistyczne).

Zobacz ofertę kierunku "Teologia":


Studia teologiczne a przygotowanie pedagogiczne do nauczania religii

Zgodnie z §1 "Porozumienia pomiędzy Konferencją Episkopatu Polski oraz Ministrem Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie kwalifikacji zawodowych wymaganych od nauczycieli religii" obowiązują następujące zasady:

      • W przypadku studentów teologii oraz słuchaczy teologiczno-katechetycznych studiów podyplomowych, którzy nie posiadają przygotowania pedagogicznego, określenie „przygotowanie pedagogiczne do nauczania religii” oznacza
        • nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki i katechetyki, nauczanych w powiązaniu z teologią w wymiarze nie mniejszym niż 270 godzin
        • oraz pozytywnie ocenioną praktyką pedagogiczną w zakresie nauczania religii w wymiarze nie mniejszym niż 150 godzin.
      • W przypadku słuchaczy teologiczno-katechetycznych studiów podyplomowych, którzy posiadają przygotowanie pedagogiczne, określenie „przygotowanie pedagogiczne do nauczania religii” oznacza:
        • nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu przedmiotów katechetycznych, nauczanych w wymiarze nie mniejszym niż 120 godzin
        • w powiązaniu z pozytywnie ocenioną praktyką katechetyczną w szkole w wymiarze nie mniejszym niż 60 godzin.

Uprawnienia nauczycielskie wg zdobytych kompetencji

Prezentujemy tabelę uprawnień, zgodną z "Porozumieniem pomiędzy Konferencją Episkopatu Polski oraz Ministrem Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie kwalifikacji zawodowych wymaganych od nauczycieli religii". W tabeli i objaśnieniu podaje się odnośniki do paragrafów wspomnianego dokumentu.

Grupa Licea ogólnokształcące, technika, branżowe szkoły II stopnia* Szkoły podstawowe i branżowe szkoły I stopnia* Przedszkola*
Magister teologii / absolwent seminarium duchownego, z przygotowaniem pedagogicznym (§2.1-2) + + +
Magister innego kierunku ze świadectwem podyplomowych studiów teologiczno-katechetycznych, z przygotowaniem pedagogicznym (§1.3, §2.3) + + +
Alumn seminarium duchownego po 5 roku studiów (§2.4) + + +
Alumn seminarium duchownego lub student teologii - po 4 roku studiów (§3.4) - + +
Absolwent studiów w specjalności pedagogika religijna lub katechetyka, z przygotowaniem pedagogicznym (§4.2) - - +
Absolwent studiów w zakresie wychowania przedszkolnego lub wczesnoszkolnego posiadający świadectwo ukończenia podyplomowych studiów katechezy przedszkolnej (§4.3) - - +

* z wyjątkiem szkół specjalnych

Informacja na temat kształcenia w szkołach specjalnych

Zgodnie z §5 wspomnianego wyżej "Porozumienia", kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela religii w przedszkolach specjalnych i szkołach specjalnych posiada osoba spełniająca wymagania kwalifikacyjne dla danego typu szkoły/przedszkola (por. tabela), która ponadto:

    • ukończyła studia na kierunku pedagogika specjalna w zakresie odpowiednim do niepełnosprawności uczniów
    • lub ukończyła zakład kształcenia nauczycieli w specjalności odpowiedniej do niepełnosprawności uczniów
    • lub ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie pedagogiki specjalnej w zakresie odpowiednim do niepełnosprawności uczniów