- Dane te dają nam konkretny ogląd sytuacji w diecezji i nie pozwalają budować opinii tylko na podstawie wybranych zdań innych ludzi czy stereotypów – powiedział metropolita podsumowując spotkanie.
- Bardzo chciałem, by te badania w naszej archidiecezji przeprowadzono. Musimy wiedzieć, co mamy jako Kościół udoskonalać. Wyniki badań są też mocnym punktem wyjścia dla księży - zaznaczył abp Kupny.
Eksperci podczas konferencji zwrócili uwagę, że obecnie nie mamy innych badań, które tak głęboko opisują religijność Polaków, jak te w archidiecezji wrocławskiej.
- Raport nie zawiera tylko klasycznych wskaźników religijności, ale uwzględniono również współczesne zagadnienia duszpasterskie: forma przyjmowania Komunii świętej, podejście do ślubu kościelnego, rozwodu, in-vitro, seksu przedmałżeńskiego, postrzeganie Kościoła w życiu społecznym i politycznym - wymieniał ks. dr hab. Wojciech Sadłoń, wicedyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.
Zaznaczył, że duża wartość raportu zawiera się nie tylko w ich aktualności i pogłębieniu. Archidiecezja Wrocławska jest pierwszą diecezją w Polsce, która dysponuje możliwością porównania danych na przestrzeni 10 lat.
W konferencji wzięli udział naukowcy z całej Polski, którzy podjęli się analizowali danych.
Organizatorem konferencji pt. Archidiecezja Wrocławska w tyglu przemian ostatnich dekad była Fundacja Obserwatorium Społeczne.
Polecemy artykuły dotyczące konferncji zamieszczone w lokalnych mediach:
Gość Niedzielny przejdź
Niedziela przejdź
Radio Rodzina przejdź