24 czerwca, w uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela – patrona Wrocławia, Archidiecezji Wrocławskiej i Katedry Wrocławskiej – odbyła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Wspólnie, w intencji mieszkańców i miasta, modlili się Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, duchowieństwa, służb mundurowych oraz licznie zgromadzeni wierni.
Liturgia była też okazją do wspólnego dziękczynienia za historię i kulturę miasta oraz przypomnienia o fundamentach chrześcijańskiej misji – służbie bliźniemu w pokorze, na co wskazywał św. Jan Chrzciciel – patron Wrocławia - podkreślił w homilii ks. prof. Sławomir Stasiak, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.
Przypomniał, że Jan Chrzciciel nie wskazywał na siebie, ale całym życiem prowadził ludzi do Chrystusa. To on jest wzorem człowieka misji, służby i pokory – wartości szczególnie potrzebnych w dzisiejszym świecie.
Kaznodzieja wezwał zebranym, by tak jak patron, stawali się autentycznymi świadkami Ewangelii w codziennym życiu, a także aktywnymi uczestnikami budowania wspólnoty opartej na prawdzie, sprawiedliwości i pokoju.
Po Eucharystii uczestnicy przeszli do Papieskiego Wydziału Teologicznego, gdzie otwarta została wystawa zorganizowana przez Galerię Sopra wraz z PWT we Wrocławiu. Ekspozycja odbyła się pod patronatem Prezydenta Miasta Jacka Sutryka oraz Arcybiskupa Józefa Kupnego. Kuratorem wydarzenia była Barbara Demuth‑Garbień, a partnerem merytorycznym Centrum Historii Zajezdnia.
Wystawa prezentowała twórczość Daniela Pieluchy – założyciela nurtu Nadrealizmu Polskiego. Artysta, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w 1985 r.), zwraca uwagę na odrębność polskiej kultury poprzez inspiracje pejzażami, wsią, wierzeniami i obyczajami.
Wernisaż zbiegł się z obecnością potomków Józefa Chełmońskiego, którzy przekazali do galerii unikatowe pamiątki – listy, szkice i fotografie, które uczestnicy mogli obejrzeć tego wieczoru.
Na szczególną uwagę zasługiwała prezentacja obrazu „Kuglarz” – dzieła sztuki zaangażowanej, odnoszącego się do współczesnych realiów społeczno‑politycznych. Pielucha stworzył je po powrocie z Paryża, gdzie na Międzynarodowym Salonie Paryskim Art Capital 2025 został wyróżniony brązowym medalem – jest to jedyny Polak, który zdobył to wyróżnienie spośród ponad 2 500 uczestników jury Le Salon de la Société des Artistes Français.
Zachęcamy do obejrzenia relacji z tego dnia.