PWT Z KATEGORIĄ A

Dodano: 11.08.2022

Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z 2018 r. wprowadziła nowe przepisy dotyczące prowadzonej co cztery lata ewaluacji uczelni. Podstawą oceny są indywidualne osiągnięcia pracowników reprezentujących daną dyscyplinę oraz osób kształcących się w szkołach doktorskich.

W związku z otrzymaniem powyższej kategorii, ks. prof. dr hab. Włodzimierz Wołyniec, Rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu podziękował za trud i pracę na rzecz Uczelni. 

- Z wielką radością pragnę poinformować, że Minister Edukacji i Nauki przyznał Papieskiemu Wydziałowi Teologicznemu we Wrocławiu kategorię naukową A w dyscyplinie nauki teologiczne. Ocena ta jest zasługą wszystkich nauczycieli akademickich i pracowników PWT, dlatego pragnę Wam wszystkim bardzo serdecznie podziękować za włożony trud i pracę, które zaowocowały tak wysoką oceną naszej Uczelni. Kończąc drugą kadencję urzędu rektora życzę Bożego błogosławieństwa w dalszej pracy badawczej, dydaktycznej i administracyjnej. - przekazał Rektor. 

W wyniku ewaluacji poszczególnym dyscyplinom przyznawane są kategorie naukowe: A+, A, B+, B oraz C, od których zależy m.in. możliwość prowadzenia studiów o profilu ogólnoakademickim i nadawania stopni naukowych oraz wysokość subwencji. Ostatnia ewaluacja obejmowała lata 2017-2021. Wyniki ewaluacji Minister Edukacji i Nauki ogłosił 29 lipca 2022 r.

Ewaluacja prowadzona była w oparciu o trzy kryteria:

  1. Poziom naukowy prowadzonej działalności naukowej (waga – 70%) – oceniany na podstawie publikacji naukowych.
  2. Efekty finansowe badań naukowych (waga 10%) – oceniany na podstawie wysokości środków pozyskanych na projekty badawcze w ramach konkursów organizowanych przez instytucje unijne, zagraniczne, NCBR, NCN i NPRH.
  3. Wpływ działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki (waga – 20%) – oceniany na podstawie opisów udowadniających związek między badaniami a funkcjonowaniem administracji, ochroną zdrowia, kulturą itp.

W najważniejszym, pierwszym kryterium, PWT otrzymało 239,62 pkt, co stanowi 96% najwyższego wyniku, który wyniósł 250,46 pkt.

Kolejna ewaluacja obejmie okres 2022-2025 i odbędzie w 2026 roku.