Dzień z Porusz Serce na PWT

Dodano: 23.11.2023

Dlaczego umiejętne udzielenie pierwszej pomocy jest tak ważne?

Tyko połowa mieszkańców Polski, u których doszło do nagłego zatrzymania krążenia (NZK) poza szpitalem, może liczyć na pomoc świadków zdarzenia. To o wiele za mało. W krajach skandynawskich czy Czechach odsetek ten wynosi około 80 proc., dlatego Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu (UMW) rozpoczął realizację programu edukacyjnego "Porusz serce", zapraszając do udziału w niej, m. in. uczelnie wyższe. 

W ramach akcji uczestnicy będą uświdamiani, jak ważna jest natychmiastowa resuscytacja oraz będą mogli nauczyć się, jak przeprowadzać ją skutecznie i bezpiecznie.

W środę 29 listopada 2023 r., w godzinach od 11:00 do 13:00 przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu odwiedzą Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu.

W czasie wizyty odbędą się warsztaty resuscytacji z wykorzystaniem zautomatyzowanych defibrylatorów, na które zaproszeni są studenci, nauczyciele akademiccy, pracownicy administracji oraz goście.

Nasze szybkie działanie ratuje życie!

Nagłe zatrzymanie krążenia to stan, w którym serce przestaje prawidłowo pracować i tłoczyć krew, co prowadzi do niedotlenienia i upośledzenia pracy wielu narządów, w tym mózgu – organu najbardziej wrażliwego na brak składników odżywczych dostarczanych przez układ krwionośny. Osoba, która nie otrzyma pomocy na czas, umiera, a jeśli otrzyma ją za późno, w jej organizmie dochodzi do poważnych, często nieodwracalnych, zmian neurologicznych.

Najważniejszy jest "łańcuch przeżycia"

Resuscytacja (tj. uciskanie klatki piersiowej), która pozwala na zachowanie przepływu krwi do najważniejszych narządów, powinna być przeprowadzona możliwie najszybciej. Z każdą minutą szanse pacjenta maleją o 10 proc., a brak jakichkolwiek działań ratowniczych w pierwszych czterech minutach od zatrzymania akcji serca sprawia, że chory jest właściwie bez szans.

DLATEGO NIE MOŻE CIEBIE ZABRAKNĄĆ NA WARSZTATACH!

Sprawdźcie plan udziału w warsztatach, w czasie których będzie można podjąć próbę resuscytacji!

Środa, 29 listopada, 2023 r., II piętro budynek dydaktyczny.

Zgodnie z decyzją Rektora PWT, do udziału w warsztatach zobowiązani są wszyscy studenci, będący aktualnie na uczelni.

Nauczyciele akademiccy, zobowiązani są umożliwiść udział studentom w wydarzeniu zgodnie z poniższym harmonogramem oraz zaproszeni są też oczywiście do udziału w warsztatach:

11:00 - s. dr K. Wawrzynów, p. dr S. Zydek

11:20 - ks. dr R. Kempiak, ks. dr hab. J. Froniewski, ks. prof. J. Klinkowski

11:40 - p. mgr B. Rączka

12:00 - p. mgr A.Bierut

12:20 - p. dr M. Malik

12:40 - p. dr hab. n. med. J. Gnus

qr.png