Kampania ,,Porusz Serce" organizowana jest przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu oraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny. W kampanię licznie włączyły się przedszkola, szkoły, uczelnie wyższe oraz instytucje miejskie i urzędy, żeby wspólnie przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO), na specjalnie do tego przygotowanych fantomach.
Masaż serca wykonywano w rytm skomponowanej na tę okazję piosenki przez Akademię Muzyczną we Wrocławiu. Jej autorami są kompozytor Michał Ziółkowski i wokalistka Magdalena Zawartko.
Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca ma na celu podnoszenie świadomości na temat wagi resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) oraz pierwszej pomocy w przypadku zatrzymania akcji serca.
Za pośrednictwem Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia w pokaz zaangażowane były wrocławskie szkoły i przedszkola. Uczniowie i przedszkolaki przywracali krążenie, korzystając z fantomów i zabawek, łącząc się online ze szpitalem przy ul. Borowskiej.
W czasie kampanii resuscytację prowadzili jednocześnie na kilku stanowiskach: lekarze, studenci, przedstawiciele wrocławskich uczelni, Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Wojewódzkiej Policji, Straży Miejskiej i Pogotowia Ratunkowego.
Podczas wydarzenia uczestnicy mogli skorzystać z instrukcji, jak prawidłowo korzystać z defibrylatora AED. Każdego roku w całej Europie dochodzi do około 350 tysięcy przypadków nagłego zatrzymania krążenia. Najczęściej następuje ono w wyniku migotania komór – nieprawidłowego rytmu, który można leczyć, wykonując defibrylację połączoną z prowadzeniem resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Jeśli defibrylacja zostanie wykonana w ciągu 3-5 minut od momentu zatrzymania krążenia, szanse na przeżycie poszkodowanego wynoszą aż 70 proc. Każda minuta opóźnienia w wykonaniu pierwszej defibrylacji zmniejsza prawdopodobieństwo przeżycia o około 10 proc.
Fot.: własne oraz Tomasz Król - biuro prasowe Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu