Nowe zasady dot. występowania w mediach osób duchownych

Dodano: 03.04.2023

W czwartek (30 marca, br.) ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik KEP, poinformował, że obowiązujące od 11 czerwca 2004 r. "Normy Konferencji Episkopatu Polski dotyczące występowania duchownych i osób zakonnych oraz przekazywania nauki chrześcijańskiej w audycjach radiowych i telewizyjnych", zostaną zastąpione przez "Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski w sprawie występowania duchownych, członków instytutów życia konsekrowanego, stowarzyszeń życia apostolskiego oraz niektórych wiernych świeckich w mediach."

Uaktualnienie norm jest konieczne, z racji na ewolucję mediów oraz rozwój mediów społecznościowych. Nowe przepisy wejdą w życie 20 kwietnia br.

Dokument ma charakter dekretu, czyli dokumentu obowiązującego w Kościele w Polsce. Został przygotowany przez grupę medioznawców. Jednym z członków tego zespołu był ks. dr hab. Rafał Kowalski, prorektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Wypowiadając się na temat dokumentu, podkreślał, że ma on uwrażliwić na to, co jest odpowiedzialnością za słowo.

- Proszę się nie spodziewać, że ten dokument opisze prawnie każdą dziedzinę i każdą wypowiedź, bo tego się nie da zrobić. Zapisy tego dokumentu pozostają ogólne, jednak zwracają uwagę na pewne rzeczy, które powinny być dla duchownych oczywiste. - stwierdził.

Dodał, że duchowny, który chciałby podjąć stałą współpracę z redakcją prasową, rozgłośnią radiową, stacją telewizyjną lub portalem internetowym lub brać udział w różnego rodzaju programach, powinien uzyskać zgodę ordynariusza lub wyższego przełożonego. Jednocześnie podkreślił, że dotyczy to stałej współpracy z mediami i nie zabrania się  udzielania informacji dziennikarzom przez księży w mediach.

Ważnym aspektem dokumentu jest też kwestia aktywności osób duchownych w mediach społecznościowych.

- Nie ma możliwości, żeby osoba duchowna wypowiadająca się w mediach występowała w stroju świeckim. Także osoby duchowne posiadające swoje konta w mediach społecznościowych powinny bardzo jasno określić, że to konto należy do osoby duchownej np. poprzez zdjęcie profilowe w stroju duchownym. – wyjaśnił ks. Kowalski.

Dokument odnosi się również do kwestii transmisji Mszy Św. przez Internet i pozostawiania jej zapisu w Internecie. Nowe przepisy będą nakazywały usuwanie tego zapisu, z możliwością pozostawienia homilii.

Konsultacje nad dokumentem trwały półtora roku. Został on przyjęty z poprawkami Stolicy Apostolskiej 11 października 2022 r. podczas 393. zebrania plenarnego KEP w Kamieniu Śląskim. Po tym jak Stolica Apostolska udzieliła recognitio, został on ogłoszony 30 marca 2023 r. przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego. Przepisy wejdą w życie 20 kwietnia br.

Polecamy zapoznanie się z szerszym komentarzem dot. dokumentu:

Konferencja Episkopatu Polski przejdź

Katolicka Agencja Informacyjna (eKAI) przejdź

Wirtualne Media przejdź


Galeria zdjęć