Manifest Akademickiego Wrocławia
Wrocław to leżące na spotkaniu szlaków miasto wielu narodów, które przez tysiąc lat swojej historii kształtowało się jako kluczowy ośrodek intelektualny, kulturalny i gospodarczy Europy. Z chwilą założenia Akademii Leopoldyńskiej w 1702 roku stał się domem wolnej myśli i nowatorskich idei, przyciągającym wybitnych uczonych i artystów, w tym aż czternastu laureatów Nagrody Nobla, którzy tu studiowali lub pracowali, wpisując się na stałe w jego akademicką historię.
Współczesne wrocławskie uczelnie to nie tylko spadkobiercy przedwojennych tradycji Lwowa i Breslau, lecz także nowoczesne ośrodki badań i edukacji. O przywiązaniu do uniwersalnych wartości europejskich świadczą ich sygnatury pod deklaracją Magna Charta Universitatum oraz przynależność do europejskich sojuszy i sieci akademickich.
Jedenaście publicznych uczelni, wspólnie reprezentujących wszystkie dziedziny nauki i sztuki, oddział i dwa duże instytuty Polskiej Akademii Nauk, ośrodek Academia Europaea oraz ponad 100 tysięcy studentów i doktorantów codziennie współtworzy intelektualny charakter miasta, które dzięki nim jest dynamiczne i otwarte na różnorodność, co sprzyja tworzeniu przestrzeni dla nowych idei, zarówno w nauce, jak i kulturze.
Kojarzone od lat z wielkimi: Stanisławem Kulczyńskim, Hugonem Steinhausem, Ludwikiem Hirszfeldem, Tadeuszem Różewiczem, Jerzym Grotowskim i Olgą Tokarczuk, nasze miasto jest dziś jak dawniej wiodącym centrum twórczej myśli i innowacji. Wrocławscy profesorowie i studenci zapisali się też na kartach najnowszej historii polskiej wolności i solidarności, a dziś na uczelniach miasta kultywowane są swoboda intelektualna i kultura inkluzywności.
Świadomi społecznej odpowiedzialności nauki i jej wpływu na przyszłość naszej cywilizacji, w trosce o rozwój akademickiego Wrocławia i jego pozycji na mapie Europy i świata, jako rektorzy wrocławskich uczelni publicznych, w dniu Święta Nauki we Wrocławiu, uroczyście składamy następującą deklarację:
Do władz i innych instytucji naszego miasta i regionu zwracamy się z prośbą o zaufanie oraz współpracę. Jednocześnie zapewniamy o naszej gotowości do wspierania ich działań na rzecz dobra publicznego, zarówno w codziennej działalności, jak i w sytuacjach kryzysowych.
Niech akademia czyni nasze miasto coraz lepszym! Vivat academia! Vivat nostra civitas!
Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu
Rektor, prof. dr hab. Krystian Kiełb
Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Rektor, prof. dr hab. Wojciech Pukocz
Akademia Sztuk Teatralnych im Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Filia we Wrocławiu
Prorektor, dr hab. Ewelina Ciszewska
Akademia Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu
Rektor, gen. broni w st. spocz. dr Marek Tomaszycki
Akademia Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu
Rektor, dr. hab. Tadeusz Stefaniak
Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu
Rektor, ks. prof. dr hab. Sławomir Stasiak
Politechnika Wrocławska
Rektor, prof. dr hab. inż. Arkadiusz Wójs
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Rektor, prof. dr hab. Czesław Zając
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Rektor, prof. dr hab. Piotr Ponikowski
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Rektor, prof. dr hab. Krzysztof Kubiak
Uniwersytet Wrocławski
Rektor, prof. dr hab. Robert Olkiewicz
Wrocław, 15 listopada 2024 roku
Fot.: Tomasz Walów