Bp Wincenty Urban (1911-1983) - konferencja naukowa

Dodano: 06.12.2023

Zmarły 40 lat temu bp Wincenty Urban należał do najwybitniejszych historyków badających dzieje Kościoła w Polsce, zwłaszcza na Śląsku i w archidiecezji lwowskiej.

W 1945 r., kiedy jego parafia znalazła się poza terytorium Polski, repatriował się wraz ze swoimi parafianami na Śląsk Opolski. Uzyskał roczny urlop naukowy, podczas którego obronił pracę doktorską na Wydziale Teologii Katolickiej Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1946 r. na stale związał się z Wrocławiem.

Jako biskup nie zrezygnował z posługi kapelańskiej u sióstr elżbietanek we Wrocławiu, którą pełnił od 1946 r. Zajmował się też duszpasterstwem inteligencji wrocławskiej.

Od 1972 r. związany był też z warszawską Akademią Teologii Katolickiej, gdzie prowadził wykłady z historii teologii i historii Kościoła. W 1972 r. został profesorem nadzwyczajnym, a 1982 r. profesorem zwyczajnym. Przez wiele lat był przewodniczącym Sekcji Historii Kościelnej Polskiego Towarzystwa Teologicznego.

Pozostawił cenne dzieła, m.in. „Duszpasterski wkład księży repatriantów w archidiecezji wrocławskiej” i „Dzieje archidiecezji wrocławskiej”.

Pierwszy dzień (13 grudnia) konferencji, animowany przez społeczność Stowarzyszenia Nasz Grodziec i Fundacji Wieś Kresowa, odbędzie się w Restauracji Bajka, przy ul. Klasztorna 5, w Grodźcu pod Opolem.

Drugiego dnia (14 grudnia) prelegenci i słuchacze zgromadzą się na sesji animowanej przez zespół Instytutu Dziedzictwa Kościoła na Śląsku, w gmachu Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, przy pl. Katedralnym 14.

Zachęcamy do udziału w wydarzeniu.

Przeczytaj szczegółową biografię biskupa przejdź

bpurban_konferencja_program.jpg