Informacje podstawowe
Tytuł projektu: Rozwój czasopism naukowych – „Wrocławski Przegląd Teologiczny”. Projekt realizowany na podstawie umowy nr RCN/SN/0060/2021/1 w ramach programu ogłoszonego przez Ministra Edukacji i Nauki pn. „Rozwój Czasopism Naukowych”.
Wartość finansowania z Ministerstwa Edukacji i Nauki: 56 260,00 zł.
Całkowita wartość projektu: 70 159,10 zł.
Osoby realizujące projekt
- Redakcja „Wrocławskiego Przeglądu Teologicznego”:
- dr hab. Sławomir Zatwardnicki (redaktor naczelny „Wrocławskiego Przeglądu Teologicznego”, redaktor wniosku)
- dr Katarzyna Bujalska (sekretarz redakcji „Wrocławskiego Przeglądu Teologicznego”)
Informacje ogólne o projekcie
Realizacja projektu ma na celu utrzymanie wysokiej jakości całego procesu wydawniczego „Wrocławskiego Przeglądu Teologicznego” oraz przyczynienie się do wzrostu rozpoznawalności i wpływu czasopisma, zwłaszcza poprzez umiędzynarodowienie środowiska autorskiego oraz upowszechnienie publikacji naukowych ukazujących się w półroczniku wydawanym przez Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu. Upowszechnienie artykułów naukowych opublikowanych w czasopiśmie obejmuje:
- publikację artykułów w trybie otwartego dostępu, w sposób bezpłatny i bez technicznych ograniczeń;
- nieodpłatne przekazywanie czasopisma do repozytorium cyfrowego Biblioteki Narodowej i udzielenie Bibliotece Narodowej nieodpłatnej licencji niewyłącznej w celu publicznego udostępniania opublikowanych w czasopiśmie artykułów naukowych w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, bez żadnych ograniczeń (w tym bez ograniczeń technicznych lub zabezpieczeń technicznych) w ramach Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona oraz Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica;
- wykorzystanie cyfrowych identyfikatorów dokumentów elektronicznych (DOI – Digital Object Identifier) i unikalnych identyfikatorów autorów artykułów (ORCID – Open Researcher and Contributor ID).
Efekty realizacji projektu
- udostępnienie bieżących numerów półrocznika „Wrocławski Przegląd Teologiczny” na platformie OJS;
- zakup oraz nadanie artykułom numerów DOI kolejnym tekstom publikowanym w WPT;
- przedłużenie licencji ma program antyplagiatowy;
- pozyskanie artykułów pisanych przez naukowców z ośrodków zagranicznych;
- przetłumaczenie na języki obce artykułów i ich streszczeń, weryfikacja językowa tekstów pisanych w językach obcych i tłumaczenie na język polski streszczeń;
- opublikowanie dwóch kolejnych zeszytów czasopisma (2023 nr 2 i 2024 nr 1) w całości w językach kongresowych (zwł. w języku angielskim).
Okres realizacji projektu
- 2.01.2023 r. – 2.07.2024 r. (18 miesięcy)