Prorektor ds. naukowo-dydaktycznych

Ks. dr hab. Dominik Ostrowski, prof. PWT

Święcenia kapłańskie przyjął w 2001 roku we Wrocławiu. Studiował teologię w Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, a następnie kontynuował naukę podczas studiów specjalistycznych w Papieskim Instytucie Liturgicznym Sant'Anselmo w Rzymie (2003-2009).

Stopień magistra teologii uzyskał w roku 2001 na podstawie pracy magisterskiej pt. Wyznanie „Jezus jest Panem” w Rz 10, 4-14 (Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu, pod kier. ks. dr Ryszarda Kempiaka SDB). W roku 2006 uzyskał licencjat kanoniczny na podstawie pracy pt. "Le Intercessioni del Canone Romano. Testo – Collocazione – Teologia" (pol. "Modlitwy wstawiennicze w Kanonie Rzymskim. Tekst - Umiejscowienie - Teologia"; Papieski Instytut Liturgiczny w Rzymie, pod kier. prof. Ildebrando Scicolone OSB). W roku 2009 obronił doktorat na podstawie pracy pt. "Filii adoptionis. Verso una teologia liturgica dell'adozione divina nel Veronense, Gelasianum Vetus e Gregorianum Hadrianum (pol. "Filii adoptionis. W kierunku teologii liturgicznej przybranego synostwa Bożego w sakramentarzach Veronense, Gelasianum Vetus i Gregorianum Hadrianum"; Papieski Instytut Liturgiczny w Rzymie, pod kier. prof. Renato De Zana). W roku 2014 uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk teologicznych na podstawie rozprawy pt. "Uświęcenie i kult. Liturgia Godzin w perspektywie soborowej definicji liturgii" (Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu). W roku 2018 otrzymał nominację na stanowisko profesora nadzwyczajnego PWT we Wrocławiu.

Po święceniach prezbiteratu posługiwał jako wikariusz w par. pw. Wniebowzięcia NMP Bielawie (2001-2003), w trakcie studiów rzymskich jako ceremoniarz pomocniczy Biura Papieskich Celebracji Liturgicznych przy Bazylice św. Piotra na Watykanie (2005-2009), a po ukończeniu studiów specjalistycznych jako wicerektor i rektor w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Świdnickiej (2009-2017; 2021-2022), pełniąc także funkcję wykładowcy liturgiki na PWT we Wrocławiu i w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Świdnickiej.

Od 2012 r. jest konsultorem Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski.

Od 1 września 2022 r. pełni funkcję Prorektora ds. naukowo-dydaktycznych Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Kompetencje

  • przydział zajęć pracownikom dydaktycznym;
  • udzielanie urlopów dziekańskich;
  • zgoda na indywidualną organizację studiów oraz ustalanie indywidualnej organizacji studiów;
  • ustalanie różnic programowych;
  • przedłużanie sesji egzaminacyjnej;
  • egzaminy warunkowe i komisyjne;
  • nadzór nad studiami podyplomowymi.

Kontakt


Prorektor ds. studenckich

Ks. dr hab. Norbert Jerzak

W maju 1999 r. obronił pracę magisterską z Historii Kościoła pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Józefa Swastka, pt. „Dzieje duszpasterstwa parafialnego w okręgu Kąty Wrocławskie w latach 1579 – 1723 w świetle wizytacji biskupich”. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1999 r.

W czasie pracy duszpasterskiej odbył studia doktoranckie na Papieskim Fakultecie Teologicznym we Wrocławiu zwieńczone rozprawą doktorską pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Mieczysława Koguta pt. „Życie religijne wiernych parafii Kąty Wrocławskie w latach 1653 - 1945”. Po obronie pracy doktorskiej został zatrudniony jako adiunkt na Papieskim Wydziale Teologicznym w Instytucie Historii Kościoła przy Katedrze Historii Kościoła w Średniowieczu. Zainteresowania naukowe prorektora koncentrują się wokół działalności duszpasterskiej na Śląsku w czasach nowożytnych.

Praca nad historią Kościoła i badanie dziejów duszpasterstwa w poszczególnych regionach Śląska dały w efekcie publikacje popularno-naukowe, recenzje i uczestnictwa w sympozjach naukowych. Najważniejsze publikacje książkowe to: „DŁUŻYNA. Dzieje katolickiej i ewangelickiej parafii”, wydana w 2010 r., „SULIKÓW. Historia katolickiej i ewangelickiej parafii”, wydana w 2011 r. oraz praca habilitacyjna „Duszpasterstwo parafialne w archiprezbiteracie bogacickim w latach 1749 – 1924” wydana w 2011 r.

Tytuł doktora habilitowanego uzyskał w listopadzie 2011 roku. Obecnie jest Kierownikiem Katedry Historii Kościoła w Czasach Nowożytnych i Współczesnych.

Kompetencje

  • stypendia za wyniki w nauce i naukowe 
  • stypendia dla osób niepełnosprawnych
  • zapomogi losowe
  • przedłużenie płatności za studia i innych opłat
  • nadzór działalności Samorządu Studenckiego i Kół Naukowych

Kontakt

 


Prorektor ds. promocji i rozwoju

Ks. dr hab. Rafał Kowalski

Pochodzi z Bielawy (diecezja świdnicka). W tym mieście ukończył szkołę podstawową, a następnie kontynuował naukę w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dzierżoniowie, gdzie uzyskał świadectwo dojrzałości. Święcenia kapłańskie przyjął w 2003 r. we Wrocławiu. Studiował teologię w Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu (magister teologii w zakresie Katolickiej Nauki Społecznej na podstawie pracy magisterskiej napisanej pod kierunkiem ks. prof. Piotra Niteckiego pt. „Relacje stosunków Kościół – świat w nauczaniu Soboru Watykańskiego II i Bractwa św. Piusa X).

Po dwóch latach pracy duszpasterskiej w parafii pw. św. Jana Ap. i Ew. w Oleśnicy rozpoczął studia specjalistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie, które zwieńczył w 2009 r. obroną rozprawy doktorskiej pt. „Przepowiadanie ks. Aleksandra Zienkiewicza jako odpowiedź na wyzwania i potrzeby młodzieży akademickiej”, napisanej pod kierunkiem ks. prof. Władysława Głowy, a po zdaniu wymaganych egzaminów uzyskał stopień doktora nauk teologicznych z zakresu teologii pastoralnej (kierunek: homiletyka). Przebywał na stypendium we Freiburgu Bryzgowijskim oraz w Oksfordzie.

Po obronie doktoratu podjął wykłady na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu z zakresu homiletyki, komunikacji społecznej i edukacji medialnej. Od tego też czasu pełnił zadania: prefekta w MWSD we Wrocławiu, dyrektora wrocławskiego oddziału „Gościa Niedzielnego”, rzecznika archidiecezji wrocławskiej, Prezesa Katolickiego Radia „Rodzina”, dyrektora Wydawnictwa Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej. Niektóre z tych zadań pełni do dnia dzisiejszego.

W 2022 r. decyzją Rady Instytutu Nauk Teologicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk teologicznych.

W 2023 r. objął funkcję kierownika Katedry komunikacji religijnej w Instytucie Filozofii Chrześcijańskiej i Nauk Społecznych PWT we Wrocławiu.

Kompetencje

  • nadzór nad Biurem Promocji;
  • koordynacja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki;
  • koordynacja współpracy z uczelniami zagranicznymi;
  • koordynacja prac komisji zadaniowych dotyczących rozwoju uczelni


Kontakt