Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu to uczelnia, której historia oficjalnie zaczęła się ponad 300 lat temu, w roku 1702, wraz z powstaniem Akademii Leopoldyńskiej.

Nasza uczelnia posiada trzy główne odniesienia historyczne:

  • najstarsze z nich sięga średniowiecza i jest związane ze szkołą katedralną we Wrocławiu oraz z innymi szkołami parafialnymi i klasztornymi funkcjonującymi w większych miastach Dolnego Śląska.
  • drugie historyczne odniesienie Wydziału Teologicznego wiąże się z tradycją zorganizowanej już formacji teologicznej, kiedy to w roku 1565 powołano we Wrocławiu Seminarium Duchowne.
  • trzecie odniesienie historyczne ma związek z powołaniem we Wrocławiu w 1702 r. Akademii Leopoldyńskiej, którą przekształcono w 1811 r. w Uniwersytet Wrocławski. Teologia znalazła się od początku w strukturach tychże uczelni, a Wydział Teologiczny przez 253 lata był wiodącym wydziałem „prześwietnego Uniwersytetu Wrocławskiego" („celeberrimae Universitatis Wratislaviensis").

Po drugiej wojnie światowej akademicka teologia nie mogąc pozostać w strukturze odrodzonego Uniwersytetu, kontynuowana była najpierw w murach Wyższego Seminarium Duchownego, a potem w Papieskim Wydziale (Fakultecie) Teologicznym.


Z kroniki teologii we Wrocławiu

1575

Początek kształcenia teologicznego we Wrocławiu sięga roku 1565, kiedy to powstało, jako jedno z pierwszych w Kościele, Semi­narium Duchowne. Miało ono, zgodnie ze wskazaniami Soboru Try­denckiego, przygotować kandydatów do kapłaństwa pod względem ascetycznym, duszpasterskim, ale także intelektualnym.

1702

15 listopa­da 1702 r. cesarz Leopold I powołał, za domniemaną zgodą Stolicy Apostolskiej, Akademię Leopoldyńską składającą się z dwóch wy­działów – teologii i filozofii. Prowadzenie uczelni powierzono jezu­itom.

1811

W 1811 r. połączono Akademię Leopoldyńską z działającym od 1506 r. we Frankfurcie nad Odrą protestanckim Uniwersytetem Via­drina. Od tego czasu na Uniwersytecie Wrocławskim funkcjonowały wydziały: teologii katolickiej, teologii protestanckiej, filozofii, prawa i medycyny.

1816

Od roku 1816 wydział teologii katolickiej mógł nadawać tytuły licencjatu i doktoratu. Studentami wydziału byli alumni wro­cławskiego seminarium.

1945

Po drugiej wojnie światowej akade­micka teologia, nie mogąc pozostać w strukturze odrodzonego Uniwer­sytetu, znalazła swoje miejsce najpierw w murach Wyższego Semi­narium Duchownego, a potem na reaktywowanym Wydziale Teologicznym, który już wtedy zaczął nosić nazwę "Papieski".

1964

Dzięki zabiegom abp. Bolesława Kominka i bp. Pawła Latuska 28 lutego 1964 r. watykańska Kongregacja do Spraw Semi­nariów i Uniwersytetów uznała studia filozoficzno-teologiczne prowa­dzone w seminarium duchownym za podstawę do utworzenia we Wro­cławiu Akademickiego Studium Teologii, przyznając prawo nadawania stopni akademickich bakalaureatu i licencjatu.

1968

28 lutego 1968 r. Stolica Apostolska uznała Akademickie Studium Teologii przy Seminarium Duchownym za prawną kontynuację przedwojennego Wydziału Teolo­gii Katolickiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

1974

2 czerwca 1974 r. Ojciec św. Paweł VI oficjalnie przyznał Wydziałowi Teologicznemu miano Papieski i od tej pory pełna nazwa wrocławskiej uczelni brzmi: Papie­ski Wydział Teologiczny we Wrocławiu (Pontificia Facultas Theologi­ca Wratislaviensis). Wydział zyskał także prawo nadawania doktoratu z teologii.

2001

Od 2001 r. uczelnia należy do Konferencji Rektorów Aka­demickich Szkół Polskich (uchwała Nr 47/II Konferencji z 6 czerwca 2001 r.) i posiada wystawiony przez nią certyfikat potwierdzający ja­kość kształcenia akademickiego.

2009

6 sierpnia 2009 r. Prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej kard. Zenon Grocholewski podpisał nowy Statut Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Historia nadawania stopni naukowych

W powojennej historii wrocławskiego wydziału teologicznego pierwsze egzaminy magisterskie i licencjackie zaczęto przeprowadzać od roku 1971, zaś pierwsza publiczna obrona doktoratu odbyła się 16 czerwca 1976 r. Do końca roku akademickiego 2011/2012 nadano 5485 tytułów magistra teologii i 821 licencjatów rzymskich. Stopień na­ukowy doktora uzyskało 239 osób. Do tego czasu przeprowadzono 50 kolokwiów habilitacyjnych.


Zob. także Rys historyczny PWT do 1945 r. autorstwa ks. prof. dr hab. Józefa Patera przejdź