Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu to uczelnia, której historia oficjalnie zaczęła się ponad 300 lat temu, w roku 1702, wraz z powstaniem Akademii Leopoldyńskiej.
Nasza uczelnia posiada trzy główne odniesienia historyczne:
Po drugiej wojnie światowej akademicka teologia nie mogąc pozostać w strukturze odrodzonego Uniwersytetu, kontynuowana była najpierw w murach Wyższego Seminarium Duchownego, a potem w Papieskim Wydziale (Fakultecie) Teologicznym.
Początek kształcenia teologicznego we Wrocławiu sięga roku 1565, kiedy to powstało, jako jedno z pierwszych w Kościele, Seminarium Duchowne. Miało ono, zgodnie ze wskazaniami Soboru Trydenckiego, przygotować kandydatów do kapłaństwa pod względem ascetycznym, duszpasterskim, ale także intelektualnym.
15 listopada 1702 r. cesarz Leopold I powołał, za domniemaną zgodą Stolicy Apostolskiej, Akademię Leopoldyńską składającą się z dwóch wydziałów – teologii i filozofii. Prowadzenie uczelni powierzono jezuitom.
W 1811 r. połączono Akademię Leopoldyńską z działającym od 1506 r. we Frankfurcie nad Odrą protestanckim Uniwersytetem Viadrina. Od tego czasu na Uniwersytecie Wrocławskim funkcjonowały wydziały: teologii katolickiej, teologii protestanckiej, filozofii, prawa i medycyny.
Od roku 1816 wydział teologii katolickiej mógł nadawać tytuły licencjatu i doktoratu. Studentami wydziału byli alumni wrocławskiego seminarium.
Po drugiej wojnie światowej akademicka teologia, nie mogąc pozostać w strukturze odrodzonego Uniwersytetu, znalazła swoje miejsce najpierw w murach Wyższego Seminarium Duchownego, a potem na reaktywowanym Wydziale Teologicznym, który już wtedy zaczął nosić nazwę "Papieski".
Dzięki zabiegom abp. Bolesława Kominka i bp. Pawła Latuska 28 lutego 1964 r. watykańska Kongregacja do Spraw Seminariów i Uniwersytetów uznała studia filozoficzno-teologiczne prowadzone w seminarium duchownym za podstawę do utworzenia we Wrocławiu Akademickiego Studium Teologii, przyznając prawo nadawania stopni akademickich bakalaureatu i licencjatu.
28 lutego 1968 r. Stolica Apostolska uznała Akademickie Studium Teologii przy Seminarium Duchownym za prawną kontynuację przedwojennego Wydziału Teologii Katolickiej Uniwersytetu Wrocławskiego.
2 czerwca 1974 r. Ojciec św. Paweł VI oficjalnie przyznał Wydziałowi Teologicznemu miano Papieski i od tej pory pełna nazwa wrocławskiej uczelni brzmi: Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu (Pontificia Facultas Theologica Wratislaviensis). Wydział zyskał także prawo nadawania doktoratu z teologii.
Od 2001 r. uczelnia należy do Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (uchwała Nr 47/II Konferencji z 6 czerwca 2001 r.) i posiada wystawiony przez nią certyfikat potwierdzający jakość kształcenia akademickiego.
6 sierpnia 2009 r. Prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej kard. Zenon Grocholewski podpisał nowy Statut Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.
W powojennej historii wrocławskiego wydziału teologicznego pierwsze egzaminy magisterskie i licencjackie zaczęto przeprowadzać od roku 1971, zaś pierwsza publiczna obrona doktoratu odbyła się 16 czerwca 1976 r. Do końca roku akademickiego 2011/2012 nadano 5485 tytułów magistra teologii i 821 licencjatów rzymskich. Stopień naukowy doktora uzyskało 239 osób. Do tego czasu przeprowadzono 50 kolokwiów habilitacyjnych.
Zob. także Rys historyczny PWT do 1945 r. autorstwa ks. prof. dr hab. Józefa Patera przejdź