Dydaktyka i rozwój nauki
- Główną gałęzią działalności PWT jest dydaktyka w zakresie teologii, a od 2016 r. także pedagogiki, umożliwiająca absolwentom pracę w szkołach i przedszkolach. Wydział prowadzi także studia podyplomowe z teologii oraz z zakresu psychoterapii, a także inne formy kształcenia, jak kursy języków obcych starożytnych i nowożytnych dla studentów oraz osób spoza uczelni.
- Wydział prowadzi działalność badawczą w zakresie nauk teologicznych, których celem jest pełniejsze poznanie Bożego Objawienia oraz dziedzictwa mądrości chrześcijańskiej, wyrażonej w języku dostępnym współczesnemu człowiekowi, umożliwiającym dialog z innymi kościołami, wspólnotami chrześcijańskimi i niechrześcijańskimi oraz niewierzącymi.
- Działalność naukowa oraz dydaktyka są prowadzone z zastosowaniem zasady interdyscyplinarności rozumianej w duchu Konstytucji apostolskiej Veritatis gaudium.
- Uczelnia organizuje konferencje i sesje naukowe oraz cykliczne sympozja, dotyczące ważnych dla Kościoła i regionu wydarzeń.
- Wydział prowadzi także działalność wydawniczą obejmującą wydawanie czasopism, serii wydawniczych i monografii naukowych. PWT prowadzi własne wydawnictwo oraz czasopismo naukowe ("Wrocławski Przegląd Teologiczny", od 1993).
Wspieranie duszpasterzy, studentów i społeczności
- Wydział wspiera studenckie inicjatywy, związane z działalnością naukową (koła naukowe), kulturalną (działalność teatralna) i charytatywną ("Caritas Academica").
- Wydział prowadzi działalność pomocniczą w stosunku do duszpasterstwa ogólnego i specjalistycznego. Od 1971 r. corocznie PWT przygotowuje pod koniec sierpnia ogólnopolskie sympozjum znane jako "Wrocławskie Dni Duszpasterskie".
- Uczelnia patronuje wydarzeniom kulturalnym propagującym myśl teologiczną, takie jak cykliczne spotkania połączone z muzyką "Wieczory Tumskie". PWT współpracuje także z chórem "Basilica cantans" archikatedry wrocławskiej.
Współpraca naukowa
- PWT jest zaangażowany we współpracę w działaniach naukowych, dydaktycznych i społecznych w skali regionalnej, krajowej i międzynarodowej.
Działalność pożytku publicznego
- podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej;
- wspieranie rodziny i systemu pieczy zastępczej;
- działalność na rzecz osób z niepełnosprawnością;
- promocja zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy;
- ochrona i promocja zdrowia;
- działalność wspomagająca rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości, a także świadczenie usług badawczych i transfer wiedzy do gospodarki;
- działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych i regionalnych, nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania, kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, turystyki i krajoznawstwa, upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji,
- promocja i organizacja wolontariatu;
- pomoc Polonii i Polakom za granicą;
- działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym.
Więcej na temat celów i zadań Wydziału: w Statucie Wydziału, rozdz. II Przejdź