Uchwała nr 580/2/2023
Senatu Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu
z dnia 24 kwietnia 2023 r.
w sprawie rekrutacji na studia w roku akademickim 2023/2024
 
Na podstawie § 63 ust. 3, §§ 64-65 Statutu Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu Senat Papieskiego Wydziału Teologicznego uchwala poniższe warunki i tryb rekrutacji na studia stacjonarne i niestacjonarne na rok akademicki 2023/2024.
 

§1. Kierunki rekrutacji

Uczelnia przyjmuje kandydatów na I rok studiów w wyniku postępowania kwalifikacyjnego na następujące kierunki:
a) Teologia – jednolite studia magisterskie o profilu ogólnoakademickim:
• cykl A (sześcioletni) – dla alumnów wyższych seminariów duchownych (studia stacjonarne);
• cykl B (pięcioletni) – dla świeckich (studia stacjonarne i niestacjonarne).
b) Pedagogika
• studia pierwszego stopnia (studia stacjonarne o profilu praktycznym);
• studia drugiego stopnia (studia stacjonarne o profilu praktycznym).
c) Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna
• jednolite studia magisterskie o profilu praktycznym.
§2. Liczba miejsc
1. Rekrutacja na studia odbywa się w ramach planowanej liczby miejsc ustalonej przez Rektora w osobnym zarządzeniu.
2. Na prośbę Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej Rektor może odpowiednio zwiększyć liczbę miejsc.
3. Rektor może również określić minimalną liczbę przyjętych kandydatów konieczną do uruchomienia kształcenia na roku I poszczególnych kierunków, stopni i form studiów.
§3. Terminy
1. Rekrutacja odbywa się w terminach ogłoszonych w terminarzu rekrutacji (załącznik nr 1).
2. Rektor, w związku z wyższą koniecznością losową, np. stanem epidemii, może w drodze zarządzenia dokonywać zmian w terminarzu rekrutacji.
3. Postępowanie kwalifikacyjne: zasady ogólne
4. Przez postępowanie kwalifikacyjne rozumie się 
a) dla kandydatów na studia jednolite magisterskie oraz studia I stopnia - konkurs ocen z dokumentu uprawniającego do podjęcia studiów: 
• świadectwa maturalnego (nowa matura, stara matura, matura międzynarodowa);
• lub innego równoważny dokument uprawniający do podjęcia studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich;
b) dla kandydatów na studia drugiego stopnia, którzy posiadają tytuł zawodowy licencjata lub magistra - kwalifikacja oparta na 3 kryteriach: 
• kryterium kierunkowym, różnicującym punkty związane ze zdobytym wykształceniem;
• kryterium oceny ogólnej na dyplomie; 
• kryterium średniej ocen z suplementu dyplomu.
c) na kierunku „Teologia” integralną częścią postępowania kwalifikacyjnego jest dodatkowy wewnętrzny egzamin wstępny (rozmowa kwalifikacyjna).
5. Szczegółowe zasady postępowania kwalifikacyjnego na poszczególne kierunki studiów określają odpowiednie załączniki tematyczne i kierunkowe.
§4. Kandydaci
1. Do postępowania kwalifikacyjnego może być dopuszczona osoba, która
a) posiada dokument uprawniający do studiowania na wybranym kierunku;
b) spełnia dodatkowe wymagania określone w kryteriach kwalifikacji na poszczególne kierunki lub specjalności studiów, określone w kolejnych punktach;
c) terminowo złożyła wymagane dokumenty.
2. Osoby niebędące obywatelami polskimi podlegają postępowaniu kwalifikacyjnemu na studia z uwzględnieniem art. 323-324 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dn. 20 lipca 2018 r (Dz. U. - poz. 1668 z późn. zm.).
§5. Rejestracja internetowa (IRK)
1. Kandydaci na studia wszystkich rodzajów są zobowiązani do rejestracji w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów (IRK).
2. Stosowanie systemu IRK jest częścią procedury rekrutacyjnej, którego celem jest:
a) wstępne kompletowanie danych osobowych kandydatów;
b) wstępne rozeznanie liczebności grup na kierunkach studiów;
c) automatyczne obliczenie punktów rekrutacyjnych i wygenerowanie listy rankingowej kandydatów;
d) ułatwienie zapisania przyjętych kandydatów do systemu USOS.
3. Rejestracja internetowa nie zwalnia kandydatów z obowiązku dostarczenia dokumentów rekrutacyjnych w formie tradycyjnej (zob. §7).
§6. Opłata rekrutacyjna
1. Zastosowanie i wysokość opłaty za przeprowadzenie rekrutacji jest zgodna z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów (rozdz. 10, §38). 
2. Opłata za przeprowadzenie rekrutacji wynosi odpowiednio:
a) na kierunkach pedagogicznych: 85 zł;
b) na kierunku „Teologia”: 100 zł (ze względu na wymóg przeprowadzenia egzaminu wstępnego, którym jest rozmowa kwalifikacyjna).
3. Opłata podlega zwrotowi jedynie w przypadkach, gdy kandydat nie może ubiegać się o przyjęcie na studia z powodu niezdania egzaminu maturalnego, unieważnienia rejestracji wskutek zbyt późnego wniesienia opłaty, nieuruchomienia kierunku studiów z powodu niewystarczającej liczby kandydatów.
§7. Dokumenty rekrutacyjne
1. Kandydaci na wszystkie kierunki studiów składają następujące dokumenty:
a) podanie o przyjęcie na studia (zgodnie z wzorem podanym przez Uczelnię);
b) dokument uprawniający do podjęcia studiów:
• kandydaci na jednolite studia magisterskie i na studia pierwszego stopnia – świadectwo dojrzałości (matura) lub dokument równoważny;
• kandydaci na studia drugiego stopnia – dyplom uzyskanego stopnia zawodowego licencjata lub magistra;
c) życiorys (zgodnie z wzorem podanym przez Uczelnię);
d) podpisane oświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia studiów (zgodnie z wzorem podanym przez Uczelnię);
e) potwierdzenie dokonania opłaty rekrutacyjnej.
f) świadectwo moralności (zgodnie z wzorem podanym przez Uczelnię):
• dla kandydatów na kierunek Teologia w cyklu A: wydane w formie zgody Rektora Seminarium i właściwego przełożonego etapu propedeutycznego na przejście do kolejnego etapu formacyjnego (zgodnie z Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia nr 281) lub właściwego przełożonego zakonnego;
• dla pozostałych kandydatów: wydane przez proboszcza miejsca zamieszkania lub innego duszpasterza. Istnieje możliwość, aby kościelny wymóg przedstawienia świadectwa moralności spełnić przez udział w działalności duszpasterstwa akademickiego w ciągu pierwszego roku studiów, przedstawiając stosowne zaświadczenie.
2. Kandydaci zakonni i duchowni przedstawiają dodatkowo:
a) osoby zakonne: zezwolenie lub skierowanie od swoich władz zakonnych (zgodnie z wzorem podanym przez Uczelnię);
b) duchowni (katoliccy i niekatoliccy): zezwolenie lub skierowanie na studia od własnego biskupa lub przełożonego Kościoła, do którego należą (zgodnie z wzorem podanym przez Uczelnię).
3. Kandydaci na kierunek „Teologia” składają dodatkowo:
a) świadectwo chrztu i bierzmowania;
b) dokument ukończenia nauczania religii na poziomie maturalnym (np. świadectwo ukończenia szkoły średniej) lub odpowiednie zaświadczenie proboszcza ((zgodnie z wzorem podanym przez Uczelnię) w przypadku kandydatów pochodzących z krajów, gdzie religia nie jest nauczana w szkołach; to zaświadczenie może stanowić część świadectwa moralności);
c) osoby żonate/zamężne: świadectwo ślubu kościelnego;
4. Z wyjątkiem alumnów seminariów duchownych, kandydaci na studia składają dokumenty rekrutacyjne w Dziekanacie PWT we Wrocławiu, ul. Katedralna 9, z rozróżnieniem na dziekanat studiów stacjonarnych i dziekanat studiów niestacjonarnych. 
5. Alumni seminariów duchownych kompletują zestaw dokumentów rekrutacyjnych w rektoratach właściwych seminariów. Komisje rekrutacyjne w czasie rozmowy kwalifikacyjnej weryfikują stan dokumentacji i przekazują ją do dziekanatu studiów stacjonarnych, włącznie z dokumentami, które są wymagane podczas rekrutacji na etap propedeutyczny, a więc świadectwem chrztu i bierzmowania, świadectwem maturalnym oraz świadectwem nauki religii.
§8. Uczelniane Komisje Rekrutacyjne
1. Do przeprowadzenia rekrutacji na I rok studiów Rektor, w drodze zarządzenia, powołuje na poszczególnych kierunkach zadaniowe Uczelniane Komisje Rekrutacyjne (dalej: UKR) oraz określa zasady ich działania.
2. Przewodniczącym UKR może zostać tylko nauczyciel akademicki posiadający co najmniej stopień naukowy doktora.
3. Sekretarzem UKR jest pracownik Dziekanatu.
4. Do zadań UKR należy w szczególności:
a) sporządzanie protokołów indywidualnych (dla każdego kandydata) 
b) sporządzanie protokołu zbiorczego (dla całego kierunku studiów), 
c) sporządzanie list kandydatów przyjętych i nieprzyjętych na I rok studiów; 
d) pisemne zawiadamianie kandydatów o przyjęciu lub nieprzyjęciu na studia.
5. Protokoły podpisuje przewodniczący i członkowie UKR. Wszelkie skreślenia i zmiany dokonywane w protokole powinny być uzasadnione na piśmie i potwierdzone podpisem przewodniczącego UKR.
6. UKR może przeprowadzać rekrutację zdalnie (online) przy pomocy odpowiednich narzędzi informatycznych. Rektor w razie potrzeby, w porozumieniu z przewodniczącymi poszczególnych UKR, może ustalić szczegółowe zasady zdalnej rekrutacji w drodze zarządzenia.
§9. Kwalifikacja na jednolite studia magisterskie oraz studia I stopnia
1. Kwalifikacja kandydatów na I rok studiów odbywa się na podstawie rankingu punktów rekrutacyjnych (PR) uzyskanych w trakcie postępowania rekrutacyjnego.
2. Punkty rekrutacyjne (PR) są iloczynem sumy punktów z konkursu świadectw (PKŚ) oraz współczynnika kwalifikacyjnego (WK, zob. pkt 5):
PKŚ x WK = PR
3. W procesie kwalifikacji przyznaje się liczbę punktów na podstawie ocen maturalnych z następujących przedmiotów:
a) Język polski (język kraju, w którym uzyskano maturę lub przedmiotu z literatury tego kraju – dla osób przystępujących do postępowania kwalifikacyjnego na podstawie dyplomu matury międzynarodowej, jeśli nie zdawały języka polskiego);
b) Język obcy (inny niż wymienione w pkt 1);
c) Dodatkowy przedmiot, wskazany przez kandydata przez podanie jego oceny w formularzu internetowej rejestracji (IRK).
4. Ocenom z przedmiotów przyznaje się liczbę punktów rekrutacyjnych według przyjętego wzoru kalkulacji osiągnięć na egzaminach maturalnych (nowa matura):
a) wzór kalkulacji sumy punktów z konkursu świadectw uwzględnia 3 przedmioty rekrutacyjne, których punkty (P) są mnożone przez współczynnik trudności egzaminu (C): 
(P1 x C1) + (P2 x C2) + (P3 x C3)  = punktacja z konkursu świadectw (PKŚ)
b) przy czym wartość współczynnika trudności C jest zależna od poziomu trudności egzaminu:
• wartość współczynnika C dla poziomu podstawowego = 0.10
• wartość współczynnika C dla poziomu rozszerzonego = 0.15
c) np. dla osoby, która wykazuje 80 proc. z j. polskiego na poziomie podst., 70 proc. z j. obcego na poziomie podst. i 76 proc. z historii na poziomie rozsz. kalkulacja wygląda następująco:
• wartość P1 (j. polski) = 80
• wartość C1 (poziom podst.) = 0,10
• iloczyn P1xC1 = 80x0,10 = 8 pkt
• wartość P2 (j. obcy): 70
• wartość C2 (poziom podst.) = 0,10
• iloczyn P2xC2 = 70x0,10 = 7 pkt 
• wartość P3 (historia): 76
• wartość C2 (poziom rozsz.) = 0,15
• iloczyn P3xC3 = 76x0,15 = 11,4 pkt
• suma z konkursu świadectw: 8+7+11,5 = 26,5 pkt
d) Dla kalkulacji ocen tzw. starej matury oraz matury międzynarodowej stosuje się konwersję na standardową punktację rekrutacyjną według załącznika nr 2.
5. Współczynnik kwalifikacyjny (WK) jest narzędziem decydującym o ostatecznym zakwalifikowaniu przedstawionego dorobku punktowego do listy rankingowej.
a) Na kierunku „Teologia” współczynnik WK oblicza się na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej, która jest dodatkowym egzaminem wewnętrznym, stanowiącym integralną część kwalifikacji.
b) Rozmowa kwalifikacyjna obejmuje zakres materiału przewidziany programem nauczania religii w szkole średniej i ma na celu stwierdzenie u kandydata szczególnych predyspozycji wymaganych od studentów teologii i kandydatów do kapłaństwa przez prawodawstwo kościelne. Stwierdzenie braku tych predyspozycji może stać się podstawą negatywnej decyzji w sprawie przyjęcia kandydata na studia.
c) Rozmowa kwalifikacyjna może być przeprowadzona zdalnie w postaci telekonferencji za pośrednictwem odpowiednich narzędzi informatycznych (szczególnie w przypadku osób z orzeczoną niepełnosprawnością utrudniającą osobiste stawienie się na rozmowę kwalifikacyjną). Osoby z orzeczoną niepełnosprawnością mogą używać w czasie rozmowy kwalifikacyjnej wspierających środków technicznych (np. przenośne pętle indukcyjne, nadajniki FM). Taką potrzebę należy zgłosić pisemnie podczas składania dokumentów rekrutacyjnych).
d) W ocenie rozmowy kwalifikacyjnej stosuje się oceny w skali od 2 do 5, z równoczesnym przeliczeniem ocen do wartości współczynnika kwalifikacyjnego:
• dla oceny 5 współczynnik WK = 1,1
• dla oceny 4 współczynnik WK = 1
• dla oceny 3 współczynnik WK = 0,9
• dla oceny 2 współczynnik WK = 0,0
e) W przypadku uzyskania oceny niedostatecznej na rozmowie kwalifikacyjnej, zerowy współczynnik WK wyzerowuje dorobek punktowy z konkursu świadectw (PKŚ) i punkty rekrutacyjne (PR) otrzymują wartość 0, co kończy rekrutację wynikiem negatywnym (równoznacznym z nieprzyjęciem na studia).
f) Na pozostałych kierunkach współczynnik WK wynosi 1 i jest potwierdzeniem dorobku punktowego.
§10. Kwalifikacja na studia II stopnia na kierunku „Pedagogika” (magisterskie, o profilu praktycznym)
1. W postępowaniu kwalifikacyjnym brane są pod uwagę kryteria, które w podanej kolejności decydują o miejscu na liście rankingowej:
Kryterium kierunkowe (KK) + Kryterium dyplomowe (KD) = PR (Punkty rekrutacyjne)
2. Kryterium kierunkowe różnicuje punkty związane ze zdobytym wykształceniem:
• pedagogika (studia pierwszego stopnia): KK = 10 pkt;
• studia z obszaru nauk społecznych i z obszaru nauk humanistycznych z przygotowaniem pedagogicznym: KK = 9 pkt;
• studia z obszaru nauk społecznych i nauk humanistycznych bez przygotowania pedagogicznego, pod warunkiem uzupełnienia różnic programowych: KK = 8 pkt;
• innych kierunków studiów, pod warunkiem uzupełnienia różnic programowych: KK = 7 pkt;.
3. Kryterium dyplomowe to punkty za ocenę na dyplomie ukończenia studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia albo jednolitych studiów magisterskich;
• 5: KD = 5 pkt.
• 4: KD = 4 pkt.
• 3: KD = 3 pkt.
4. W przypadkach, gdy kryterium kierunkowe i dyplomowe nie dają rozstrzygnięcia, stosuje się kryterium pomocnicze: wyższe miejsce na liście rankingowej zapewnia wyższa średnia arytmetyczna ocen ze studiów.
5. O kolejności przyjęcia kandydatów decyduje liczba punktów rekrutacyjnych.
§11. Wyniki postępowania kwalifikacyjnego
1. Wynik końcowy uzyskany przez kandydata w postępowaniu kwalifikacyjnym wyrażany jest w punktach.
2. Lista rankingowa na danym kierunku jest wspólna niezależnie od rodzaju posiadanego świadectwa maturalnego.
3. O kolejności przyjęcia kandydatów na I rok studiów decyduje pozycja na liście rankingowej.
4. W przypadku uzyskania przez kandydatów jednakowej liczby punktów decyzję o wprowadzeniu dodatkowego kryterium przy ustalaniu listy rankingowej podejmuje właściwa UKR.
§12. Decyzje Uczelnianych Komisji Rekrutacyjnych
1. Decyzję w sprawie przyjęcia kandydata na studia podejmuje odpowiednia UKR na podstawie wyniku uzyskanego w toku postępowania kwalifikacyjnego w ramach ustalonych limitów miejsc.
2. Decyzję o przyjęciu lub nieprzyjęciu na studia doręcza się kandydatowi na piśmie, w przypadku, gdy decyzja jest wysyłana pocztą – za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
3. Od decyzji przysługuje kandydatowi prawo wniesienia odwołania do Rektora w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
4. Podstawą odwołania od decyzji UKR może być jedynie wskazanie konkretnych okoliczności naruszenia warunków i trybu rekrutacji na studia.
5. Rektorowi przysługuje prawo uchylania, zmiany oraz stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznych podejmowanych przez UKR.
§13. Postanowienia końcowe
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Wrocław, dn. 24 kwietnia 2023 r.
Rektor PWT we Wrocławiu
Ks. prof. dr hab. Sławomir Stasiak
Załączniki:
Załącznik nr 1: Terminarz rekrutacji 2023/2024 PDF
Załącznik nr 2: Zasady konwersji ocen do obowiązującego systemu punktacji rekrutacyjnej. PDF